Google’ın sizi sevmesi için üç önemli kural

google

Google bazı büyük haber yayınlarında ait web sitelerini kısa süreliğine arama sonuçlarından çıkarması şok yarattı. Peki, neye dikkat edilmesi lazım?

17 Eylül’ün erken saatlerinde ilginç bir olay yaşandı. Türkiye’nin en büyük bazı haber siteleri Google arama sonuçlarından çıkartıldı. Yaklaşık 1-2 saat süresince bu yayınları isimleri ile aratsanız dahi sonuçlarda yer alamadılar. Bu durum haber sitelerinin son zamanlarda sadece arama motorlarını kandırarak link almaya yönelik gayretlerine karşı Google’ın “Ayağınızı denk alın yoksa akibetiniz bu olur” şeklinde bir ikazı olarak değerlendirildi.

Peki, benzer bir durumun başınıza gelmemesi için ne yapmalısınız? Başka bir deyiş ile Google’ın sizi sevmesi için dikkat etmeniz gereken kurallar var mı? Elbette var. Bu kuralları yine Google’ın yayınladığı webmaster forumlarında yetkili bir Google çalışanı olan Murat Yatağan‘ın bir mesajında buluyoruz. Aşağıda bir kısmına yer verdiğimiz bu mesajın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Kullanıcılarınız ile etkileşimlerinizi başarılı kılmanın 3 kuralı

Hepinizin kullanıcılara anlatacak hikayeleri ve onlarla paylaşacağı bilgiler mutlaka vardır. Bu paylaşımları yaparken takipçileriniz ile süregelen etkileşimi destekleyen “sihirli anlar” yaratarak platformunuzu izleyen topluluğu daha da büyütmek istersiniz.

Bu “sihirli anlar”ı yaratıp daha geniş ve sadık bir kullanıcı tabanına ulaşmanızı sağlamada yardımcı olacak 3 ipucunu sizler ile paylaşmak isteriz:

İpucu 1. Yalnızca marka değerinizi güçlendiren ve sitenizin ziyaretçilerini etkileyecek bir içerik yaratın. İyi bir içerik:

güvenilir ve doğru bilgi içerir.
kullanıcıya başka yerlerde bulamayacağı artı bir değer sunar
kullanıcılar farklı platformdan erişebilmeli (kullanıcıların birden fazla ekran kullandığını ve özellikle de mobili akılda tutun!

İpucu 2. Site yaratmanızda size yön gösterecek olan Teknik ve Kalite Yönergeleri hakkında bilgi sahibi olun.

İpucu 3. Arama motoru optimizasyonu stratejinizi belirleyin.

0
      

Tüm Yazılar

eyfelsoft

Bir Cevap Yazın