Qualcomm, AMD’yi Satın Alabilir!

opteron_6300_series_hand_metallic_background

Son dönemde donanım dünyası, yeni bir söylentiyle çalkalanıyor. İddialara göre Qualcomm, özellikle sunucu pazarındaki varlığını ciddi anlamda artırmak için AMD’yi satın alabilir.

Qualcomm CEO’su Steve Mollenkopf’un geçtiğimiz günlerde, sunucu pazarının 15 milyar dolarlık bir fırsat olduğunu belirtmişti. Esasında bu açıklama, analistlere göre Qualcomm’un uzun dönem vizyonunu da ortaya koyuyordu.

En yüksek hacimlerde satışı yapan teknolojik cihazlar olan mobil ürünlerde açık ara lider olan Qualcomm, anlaşılan sadece mobil sistemlerle kalmak istemiyor.

Opteron sunucu işlemcileriyle sunucu tarafında güçlü bir yere sahip olan AMD, hem grafik hem de işlemci tarafında güçlü. Qualcomm’un, önümüzdeki süreçte kendiliğinden bu işlere atılıp, kendi markasını ve ürünlerini ispat edip yükselmesi epey zor gözüküyor. Kısa sürede başarıyı, bir satın alma gibi yatırımla gerçekleştirmesi daha olası. İşte bu noktada akıllara AMD geliyor.

Qualcomm, zaten kullandığı Adreno grafik işlemcilerinin temelini AMD’den daha önce satın almıştı. İleride bunun gibi yeni bir biliktelik ya da komple bir satın alma neden olmasın?

Ayrıca olası bu satın alma sonrası, Qualcomm sunucu tarafındaki rakiplerini de neredeyse 1′e indiriyor. Diğer türlü hem Intel hem de AMD’ye rakip olması gerekiyor. Yani bir taşla iki kuş.

Intel nasıl mobil sektöre girmek istiyorsa, Qualcomm da sunucu pazarına göz dikmiş durumda. Kısacası kim nerede fırsat görüyorsa, oraya girmek istiyor. Firmaları da uyarmak gerekiyor. Eldekinden de olmamak lazım.

0

Tüm Yazılar

eyfelsoft

Bir Cevap Yazın